Co je to reflexologie, jak vznikla, na jakých funguje principech a s čím (ne)pomůže? Jako obvykle vycházím z knížek od Edzarda Ernsta - Alternative medicine a Trick or treatment.
Historie a princip
Reflexologie má pravděpodobně kořeny již v dávných dobách, ale tak jak ji známe teď, ji zpopularizoval americký doktor William Fiztgerald. Dle jeho výzkumu z roku 1900 zjistil, že je lidské tělo rozděleno do 10 zón, které jsou znázorněny na našich chodidlech. Reflexologie se také ale provádí na uších, nebo rukách. Praktikuje se pomocí palců, prstů, nebo některých nástrojů, tlakem na jednotlivé body nebo zóny. Tlakem na tyto body můžeme údajně vyvolat léčebný efekt na jiných místech našeho těla, například orgánech. Reflexologie se údajně používá pro: migrény, zažívací potíže, bolest zad, artritidu, neplodnost atd.
Vědecké důkazy a problémy reflexologie
Různí reflexologové nakreslili několik map plosky nohy, kde jsou znázorněny všechny tělesné orgány. Takových map bylo publikováno mnoho a „překvapivě“ se neshodují v umístění našich orgánů na chodidle a to je pouze jeden z prvních problémů reflexologie.. Představte si, že by existovaly různé anatomické atlasy, které by se neshodovaly, každý chirurg by pak operoval na jiném místě, což by pravděpodobně nevedlo k dosažení konzistentních výsledků při operacích. Při zvolení nesprávných reflexních bodů naštěstí praktici neohrozí život klienta. Pokud se podíváme na nervový systém člověka, s jistotou můžeme říci, že nervová zakončení na ploskách nohy nejsou přímo propojeny s žádnými orgány lidského těla. Poznatky reflexologů jsou zkrátka v rozporu s našimi současnými znalostmi anatomie a fyziologie, a tudíž nejsou věrohodné. Reflexní terapie byla podrobena klinickým studiím u mnoha různých onemocnění. Systematické přehledy dospěly k závěru, že nejlepší klinické studie přesvědčivě neprokazují, že by reflexologie byla účinnou léčbou jakéhokoli zdravotního stavu. Funguje však stejně dobře jako obyčejná relaxační masáž nohou a to může pomoci se snížením stresu, nebo úzkostí.
Alternativní pohled na reflexologii a masáž plosek
Jako u mnoha druhů alternativní medicíny nyní víme, že reflexologie je převážně placebo efekt a vychází z nepravdivých poznatků o lidském těle, je v ní však alespoň kapka pravdy? Přestože je reflexologie založena na pseudovědeckých principech, teoreticky můžeme říci, že stimulace nohou může být přínosná pro naše psychické i fyzické zdraví. Bohužel trpíme obrovským deficitem stimulace nohou, nosíme boty s tlustou podrážkou a když už chodíme na boso, tak většinou doma na rovném a pro naše nohy nezajímavém povrchu. Od přírody by naše plosky měly být neustále masírovány a stimulovány chozením na boso na nerovných površích. Možná tento deficit stimulace plosek je jedním z důvodů, proč tolik lidí z masáží chodidel, nebo reflexologie benefituje. Nebylo by lepší namísto placení za drahou reflexologii se prostě projít na boso v přírodě? Chůzí bez bot nejen doplníme chybějící stimulaci plosek, ale oproti masáži, také zlepšíme funkci nohy posílením klenby, svalů a vazů chodidla.
Závěr
Pokud vám reflexologie pomáhá, tak z tohoto článku nemá vyplývat abyste s ní přestali, je v pořádku jí používat na tlumení psychických problémů, ale není to všelék a nemůžeme ji používat pro "léčení", nebo "stimulaci" orgánů, páteře atd. Reflexní terapie je často drahá a nenabízí nic víc než jednoduchá relaxační masáž nohou, proto ji nepraktikuji. Samozřejmě ale u mě v nabídce najdete klasickou relaxační masáž plosek jako smysluplnou náhradu reflexologie. Navrhuji všem chodit čas od času na boso, nebo v barefoot obuvi v přírodě. Tak nejen stimulujeme chodidla, ale také je posílíme a to zlepší náš život v mnoha ohledech. Nemusíme chodit každý den na boso jako naši předci, nebo zvířata. Z tohoto článku určitě nemá vyplývat abychom všichni hned začali chodit „přirozeně“ na boso, nebo koupit barefoot obuv. Chodíme totiž na nepřirozených površích jako je asfalt, nebo beton a to možná vyžaduje nepřirozenou obuv. Proto limitujme chození větších vzdáleností na boso pouze na přírodní povrchy, pokud na to nejsme zvyklí.
Comentarios