top of page
  • Obrázek autoraRadek Štěpánek - Masáže Krumlov

Pravda o lymfodrenáži

Co je to lymfa a lymfodrenáž?


Lymfatický systém je síť lymfatických cév a uzlin, které pomáhají tělu odstraňovat odpadní látky a bojovat proti infekcím. Manuální lymfodrenáž je velice jemná masážní technika, kterou vynalezl v roce 1930 Dánský doktor Emil Vodder a jeho manželka Estrid. Provádí se pomocí jemných rytmických pohybů podél lymfatických cév a uzlin. Lymfatickou masáží zlepšíme průtok lymfy do lymfatických uzlin, ve kterých se lymfa vyfiltruje a poté se navrací zpět do krevního oběhu a tak snížíme otoky různého původu.



Funguje lymfodrenáž?


Lymfodrenáž je založena na principech, které souhlasí se současnými poznatky anatomie člověka a její funkčnost je ověřena v kvalitních vědeckých studiích. Běžně se používá v moderní medicíně a najdeme ji v nemocnicích. Lymfodrenáž je nejvíce používaná a zkoumaná pro její účinky na pooperační otoky. Po některém chirurgickém zákroku (operace rakoviny prsu) se může stát, že se poškodí tkáň a to může zhoršit lokální cirkulaci lymfy a krve, následkem pak vzniká lymfatický otok, neboli lymfedém. V tomto případě je lymfodrenáž vhodná a může urychlit rekonvalescenci pacienta. O lymfodrenáži však najdeme i plno dezinformací, které šíří převážně nevzdělaní praktici (hlavně maséři). Patří mezi ně například: lymfodrenáž posiluje imunitu, urychluje uzdravení po nemoci, pomáhá při hubnutí, zlepšuje stav pokožky, redukuje celulitidu, zlepšuje náladu, harmonizuje organismus. Tato tvrzení jsou kontroverzní a dosud nebyly potvrzeny v žádné kvalitní odborné literatuře.



Proč lymfodrenáž není pro Vás


Většina lidí, která vyhledává lymfodrenáž, trpí otoky dolních končetin, ale lymfodrenáž je v tomto případě zbytečná. Lymfodrenáž byla vyvinuta jako jemná a povrchová technika, protože se nejčastěji používá v pooperačních stavech, kde nechceme přebytečným tlakem poškodit tkáň a zpomalit regeneraci. Pokud však nemáte nějaká zdravotní omezení, která by vám nedovolily tlak na končetiny nebo na tělo, tak specificky lymfodrenáž vyhledávat nemusíte. Klasická Švédská masáž rozhýbe lymfu stejně dobře jako lymfodrenáž a ještě k tomu uvolníte svaly navíc. Lymfodrenáž se používá na otoky po operacích, protože je pro pacienty problematické, nebo nemožné s částmi těla hýbat. Pokud však můžete s částí těla na které máte otok hýbat, tak lymfodrenáž není třeba. Pohyb je nejlepší způsob jak zlepšit proudění lymfy a pokud vám nebrání nic v pohybu, tak nemusíte lymfodrenáž specificky vyhledávat. Lymfodrenáž se často doporučuje na velice široké spektrum zdravotních stavů, ale pouze v ojedinělých případech je opravdu třeba, jak jsem již zmínil, například na pooperační otoky.



Závěr


Pokud jste při čtení tohoto článku po chirurgickém zákroku, ležíte na nemocničním lůžku, máte lymfedém a není pro vás možné se hýbat, pak vám lymfodrenáž určitě doporučuji. Pokud však jako většina lidí, pouze trpíte otoky dolních končetin, doporučuji zvýšit fyzickou aktivitu. Opakované kontrakce svalů dolních končetin fungují jako pumpa pro tekutiny v našem těle. Oproti lymfodrenáži, která je pasivní, fyzickou aktivitou trvale zlepšíme schopnost našeho těla cirkulovat lymfu i krev. Aktivity jako jsou chůze, běh, švihadlo, nebo jízda na kole jsou ideální v kombinaci se dřepy s vlastní vahou. Pro zlepšení cirkulace dolních končetin během dne bychom měli pravidelně chodit a nesedět déle než hodinu v kuse. Takže namísto utrácení za lymfodrenáž si dopřejte pravidelný pohyb, či švédskou (regenerační) masáž, při které uvolníte jak lymfu, tak svaly.

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page